Medal w kolorze smutku

W niespełna dwa miesiące po ogólnokrajowej euforii, spowodowanej zdobyciem złotego medalu i mistrzostwa globu przez polskich siatkarzy nad naszym rodzimym, siatkarskim światem zawisnęły ciężkie, czarne chmury, które szybko nie znikną. A wszystko przez… chciwość.

21 września, katowicki spodek „odlatuje”. Polacy po kapitalnym spotkaniu (tak jak i całym turnieju) pokonują faworytów z Brazylii i siegają po drugi w swojej historii  złoty krążek mistrzostw świata (pierwsze zwycięstwo w 1974 r.). Podczas ceremonii wręczania pucharu, wraz z siatkarzami i prezydentem Bronisławem Komorowskim do zdjęć chętnie pozował również prezes PZPS, dzisiaj znany jako Mirosław P.

13 listopada miała odbyć się konferencja prasowa podsumowująca miniony mundial, który cieszył się ogromnym zainteresowaniem, nie tylko w naszym kraju. Powszechnie uznawano, że impreza stała zarówno na wysokim poziomie organizacyjnym, jak i sportowym. Taka własnie była. Udział w konferencji miał wziąć również prezes PZPS. Został on jednak zatrzymany przez Centralne Biuro Antykorupcyjne. Dzień później postawiono mu zarzuty o korupcję. Prezes miał powierzyć zlecenie ochrony mundialu konkretnej firmie za co miał przyjąć pieniądze (I tu nie chodziło o pinsiont złotych). Podobne zarzuty usłyszał Artur P. v-ce prezes do spraw marketingu. Razem mieli przyjąć około miliona złotych od Cezarego P. – właściciela prywatnej firmy ochroniarskiej „FOSA”

PZPS do tej pory uchodził za wzór dla swojego bardziej znanego, piłkarskiego odpowiednika. Liczne afery korupcyjne w piłce nożnej stanowiły w Polsce standart. Skorumpowani piłkarze czy sędziowie to jednak nie to samo co zatrzymanie prawdziwego „barona” siatkówki, jak zwykło się mawiać o Mirosławie P. Został on zatrzymany będąc na zawodowym szczycie. Pełniący od 2004 roku funkcję prezesa PZPS, stopniowo piął się po szczeblach kariery również w międzynarodowej federacji siatkarskiej – FIVB, czego efektem było zostanie członkiem prezydium tejże federacji. Niedawno otrzymaliśmy organizację kolejnej wielkiej imprezy – Mistrzostw Europy 2017, po mistrzostwach w Polsce został odznaczony Orderem Odrodzenia  Polski. To wszystko poszło w jednej chwili poszło w zapomnienie. 15 listopada zasądzono 3 miesięczny areszt dla prezesów. Próby adwokatów o zwolnienie z aresztu spełzły na niczym, co podkreśla tylko wagę zarzutów. Prokuratura analizuje dokumentację równiez sprzed tegorocznych mistrzostw świata w Polsce. Do sprawdzenia zostały przewidziane wszystkie dokumenty zawarte między PZPS a prywatną firmą ochroniarską Cezarego P. W ostatnich latach było ich całkiem sporo.

Liczę, że na świecie dalej będziemy uchodzić za stolicę siatkówki, mimo skazy jakiej się nabawiliśmy przez chciwość działaczy. Brzmi tak jakbym już usłyszał wyrok, prawda ? Cóż, nie znam jednak człowieka, który mógłby wywinąć się od odpowiedzialności, złapany na goracym uczynku podczas tzw. „kontrolowanego przyjęcia korzyści majątkowej”. Dla polskiej siatkówki jest to jednak tylko łyżka dziegciu w beczce miodu i niech tak pozostanie. Cieszę się, że PZPS odciął się od całej tej afery. Jedynym sensownym wyjściem jest wybranie nowych władz. Na całe szczęście wybór firmy ochroniarskiej ma nijak się do sportowej rywalizacji, w której okazaliśmy się najlepsi. Znalazłem w internecie również ciekawą wypowiedź dla „Sportu” z 2012 r. jakiej udzielił obecny jeszcze prezes siatkarskiego związku: „Działacz nie powinien pobierać pensji, tak jak ja”. Teraz już przynajmniej wiemy dlaczego.

P.

Reklamy

Jedna uwaga do wpisu “Medal w kolorze smutku

  1. Smutne to strasznie ale taka jest niestety rzeczywistość. Walczymy z tym wszyscy na różne sposoby, ujawniając informacje czy nie wybierając na przyszłe kadencje (jeżeli mamy taką opcję) ale chęć zysku jest niekiedy silniejsza niż uczciwość. Przykre.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s